ترکیب رنگی شال با لباس، همه چیز در مورد ترکیب شال و لباس

ترکیب رنگی شال با لباس، همه چیز در مورد ترکیب شال و لباس

انواع روش های ترکیب شال با لباس

امروزه با توجه به تنوع رنگ و طرح لباس ها و اکسسوری های مختلف، ست کردن و هماهنگ کردن این رنگ و طرح ها با یکدیگر به یک چالش و دغدغه برای بسیاری از افراد تبدیل شده است. ست کردن لباس های مختلف با یکدیگر اصول مشخصی دارد که با رعایت کردن آن ها می‌توانید استایل بهتری داشته باشید. یکی از پرکاربردترین اکسسوری ها به خصوص در ایران شال است که خانم های ایرانی هم برای تکمیل استایل و هم برای رعایت حجاب از آن استفاده می‌کنند. در این مقاله جونز بوتیک به بررسی نکات ترکیب رنگی شال با لباس می‌پردازیم. 

ترکیب رنگی شال با لباس تنها یکی از روش های ست کردن و هماهنگ کردن شال با لباس است. علاوه بر ترکیب رنگی شال با لباس می‌توان از ترکیب طرح شال با لباس و ترکیب جنس شال و لباس نیز برای بهبود استایل استفاده نمود. 

پارچه شال و لباس شما دارای سه ویژگی رنگ، طرح و جنس است که باید برای ترکیب شال با لباس به هر سه این ویژگی ها توجه داشته باشید. ترکیب رنگی شال با لباس بهترین و مهم‌ترین نوع ترکیب است، زیرا اولین چیزی که از یک شال به چشم می‌آید رنگ آن است و جنس و طرح در اولویت های بعدی هستند.

بنابراین اولین چیزی که باید در مورد آن صحبت کنیم ترکیب رنگی شال با لباس است. فرقی نمی‌کند شال شما کاملا ساده است یا طرح دارد. حتی با وجود طرح هم یک رنگ در شال غالب‌تر از بقیه رنگ ها است که به عنوان رنگ پس زمینه و اولین رنگی که به چشم می‌آید در نظر گرفته می‌شود. در ادامه به بررسی ترکیب شال با لباس به تفکیک رنگ، طرح و جنس می‌پردازیم.

ترکیب رنگی شال با لباس

همانطور که گفته شد ترکیب رنگی شال با لباس مهم‌ترین بخش ترکیب یک شال با سایر لباس های شماست. معمولا لباس های خانم های ایرانی در بیرون از منزل شامل مانتو یا شومیز، شلوار یا دامن و اکسسوری هایی شامل کفش و کیف و شال می‌شود. بر اساس سلیقه و نوع استایل می‌توان اکسسوری های دیگری را به این ترکیب اضافه نمود. ترکیب رنگی شال با لباس اهمیت بسیار زیادی در ست کردن لباس ها دارد. شال در اطراف صورت شما قرار می‌گیرد و باید رنگ آن علاوه بر لباس ها با رنگ پوست شما نیز سازگار باشد. 

انتخاب رنگ شال در مرحله اول بستگی به رنگ مانتو و شلوار شما دارد. این سه بخش باید دارای یک هماهنگی کلی با یکدیگر باشند تا استایل شما مرتب و زیبا به نظر برسد. مانتو و شلوار شما می‌توانند هم رنگ باشند و یا شلوار شما از جنس جین و مانتوی شما رنگ دیگری باشد. 

یک نکته مهم در ترکیب رنگی شال با لباس این است که اگر مانتو و شلوار شما همرنگ هستند سعی کنید شال شما رنگ دیگری باشد و هم رنگ با آن دو نباشد. به عنوان مثال برای مانتو و شلوار های جین شال های ساده و با رنگ های شاد یا سفید بهترین گزینه هستند. 

به طور کلی رنگ ها را می‌توان در سه دسته گرم و سرد و خنثی تقسیم بندی نمود. رنگ های خنثی شامل سفید، مشکی و خاکستری می‌شوند. رنگ های گرم رنگ هایی مانند قرمز، نارنجی، زرد و ترکیبات آن ها را شامل می‌شوند و رنگ های سرد رنگ هایی مانند سبز، آبی و بنفش هستند. برای ترکیب رنگی شال با لباس می‌توانید رنگ های گرم و سرد را باهم بپوشید. همچنین رنگ های خنثی نیز با هر دو دسته به خوبی هماهنگ می‌شوند.

راه دیگر برای ترکیب رنگی شال با لباس استفاده از رنگ هایی از یک گروه است. می‌توانید دو رنگ گرم یا دو رنگ سرد را با هم استفاده کنید. با این حال توجه داشته باشید که در استایل شما نباید بیشتر از 3 رنگ متفاوت دیده شود. رنگ های خنثی می‌توانند ترکیب مناسبی برای استایل شما باشند و با پوشیدن یکی از رنگ های سفید، مشکی یا خاکستری در هر یک از بخش های لباس، بسیار شیک‌تر دیده می‌شوید. 

می‌توانید یک شال سفید یا مشکی را با هر رنگ و استایلی ست کنید. همچنین شال هایی با رنگ کرم ملایم نیز با بسیاری از رنگ ها جلوه خوبی ایجاد می‌کند. برای ترکیب رنگی شال با لباس می‌توانید از چند درجه روشن‌تر یا تیره‌تر از رنگ مانتو یا شلوار خود نیز استفاده کنید. 

نکته دیگر در ترکیب رنگی شال با لباس، در نظر گرفتن فصل سال است. در فصول سرد سال رنگ های تیره و در فصول گرم رنگ های روشن و شاد مناسب‌تر هستند. همچنین توجه داشته باشید که دو رنگ تیره مانند مشکی و قهوه‌ای یا مشکی و سرمه‌ای را با یکدیگر ترکیب نکنید.

ترکیب رنگی شال با لباس

ترکیب طرح شال با لباس

علاوه بر ترکیب رنگی شال با لباس، باید به هماهنگی طرح شال و طرح لباس نیز توجه داشته باشید. به طور کلی اگر ساده پوش هستید و شال و مانتوی شما معمولا طرح خاصی ندارد می‌توانید از همان اصول ترکیب رنگی شال با لباس استفاده کنید. اما اگر اهل پوشیدن مانتو ها یا شال و روسری های طرح دار هستید به نکاتی که در ادامه آورده می‌شود توجه داشته باشید. 

شال های طرح دار هم مانند شال های ساده دارای یک رنگ غالب یا پس زمینه هستند که بیشتر از باقی رنگ ها به چشم می‌آید. شما باید همان رنگ را مبنای هماهنگ کردن شال با لباستان قرار دهید. اگر شال طرح دار انتخاب می‌کنید بهتر است در تنوع رنگی کمی محتاط‌تر عمل کنید و همان قانون 3 رنگ در یک استایل را رعایت نمایید.

نکته بسیار مهم در ترکیب طرح شال با لباس این است که اگر شال شما طرح دار است مانتو را ساده و اگر مانتو طرح دار است شال را ساده انتخاب کنید. به هیچ وجه یک مانتو با طرح شلوغ را با شالی طرح دار استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود استایل شما نامرتب و شلوغ به نظر برسد و طرح هیچ کدام از لباس ها به درستی دیده نشود. بهتر است مانتوی شما ساده و شال شما دارای طرح های ملایم باشد.

شال های طرح دار می‌توانند دارای خطوط، گل، شکل های هندسی، طرح های سنتی و بسیاری مدل های دیگر باشند. در انتخاب نوع طرح حتما سبک استایل خود را در نظر بگیرید و با توجه به سبک باقی لباس ها طرح مناسب را انتخاب نمایید.

ترکیب جنس شال با لباس

این بخش اهمیت کمتری نسبت به ترکیب رنگی شال با لباس و ترکیب طرح شال با لباس دارد. با این حال بهتر است برای عالی بودن استایلتان، جنس شال را هم در نظر بگیرید. جنس پارچه شال می‌تواند بسیار متنوع باشد. از شال های حریر گرفته تا شال های ضخیم و پشمی همگی استایل مخصوص به خود را دارند.

به عنوان مثال اگر استایل شما اسپرت و روزمره است یک شال نازک و حریر یا یک شال ساتن و براق به هیچ وجه گزینه مناسبی نخواهد بود. برای این نوع استایل می‌توانید از شال های نخی استفاده نمایید. همچنین برای استایل های رسمی و شیک شال های نخی انتخاب خوبی نیستند و بهتر است از روسری ساتن یا حریر استفاده نمایید. 

نکته دیگر در انتخاب جنس شال، فصل سال است. همانطور که می‌دانید شال های پشمی و ضخیم تنها مناسب فصل پاییز و زمستان هستند و شال های نخی را تقریبا در هر فصلی می‌توانید استفاده کنید اما بهترین فصل برای آن ها بهار و تابستان خواهد بود. 

به طور کلی شال های نخی ساده پرکاربرد‌ترین نوع شال هستند که بهتر است چند رنگ آن را در کمد لباس خود داشته باشید تا بتوانید به صورت روزمره با استایل های مختلف ست کنید.

نکات خرید شال و روسری

تا اینجا با نکات ترکیب رنگی شال با لباس و ترکیب جنس و طرح شال با لباس آشنا شدیم. اما انتخاب و خرید یک شال یا روسری نکات دیگری هم دارد که بهتر است در نظر داشته باشید. رعایت این نکات به شما کمک می‌کند تا استایل خود را بسازید و هم خودتان و هم دیگران از این استایل لذت ببرید. در ادامه به بررسی برخی از این نکات می‌پردازیم.

  • سلیقه: اولین و مهم‌ترین نکته در انتخاب شال و روسری سلیقه شما است. استایل شما باید جلوه‌ای از سلیقه و شخصیت شما باشد. بنابراین در کنار رعایت اصول ترکیب رنگی شال با لباس بهتر است سلیقه خودتان را در اولویت بگذارید. 
  • بودجه: شال ها با توجه به جنس، ابعاد، برند، کیفیت و نوع فروشگاه قیمت های متفاوتی دارند. در واقع قیمت ملاک چندان مناسبی برای کیفیت یک شال نیست و شما‌ می‌توانید شال های با کیفیت مناسب را با قیمت های منصفانه نیز پیدا کنید. بنابراین پیش از خرید بودجه خود را در نظر داشته باشید و قیمت را در فروشگاه های مختلف مقایسه کنید.
  • سایر لباس ها: در هنگام خرید شال یا روسری باید سایر لباس های خود را به خاطر داشته باشید. بدانید که می‌خواهید این شال را با کدام مانتو و شلوار ست کنید و بر اساس رنگ، طرح و جنس آن لباس ها شال را انتخاب نمایید. یک شال نخی ساده با رنگ خنثی می‌تواند با بسیاری از مانتو ها و شلوار های شما هماهنگ شود.
  • فروشگاه: از فروشگاه های معتبر و قابل اطمینان خرید کنید. ممکن است یک فروشگاه شال های خود را با قیمت های بالایی به فروش برساند اما شال ها کیفیت مناسبی نداشته باشند و به سرعت نخ کش شوند و پرز بدهند. فروشگاه های آنلاین یکی از بهترین روش های خرید هستند، زیرا در این فروشگاه ها می‌توانید نظر مشتریان قبلی را بررسی کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی ترکیب رنگی شال با لباس مهم‌ترین بخش تکمیل یک استایل است. پس از مانتو و شلوار، شال پررنگ‌ترین نقش در استایل یک خانم ایرانی را دارد. بنابراین باید در انتخاب آن نهایت دقت را به خرج دهید و رنگ، طرح و جنس مناسب را انتخاب نمایید. 

ترکیب رنگی شال با لباس چندان دشوار نخواهد بود اگر اصول ترکیب رنگ که در این مقاله بیان شد را بدانید و در استایل روزمره خود به کار بگیرید. همچنین اگر علاقه‌ای به رنگ های شلوغ و شاد ندارید رنگ هایی مانند سفید، مشکی، کرم و خاکستری بهترین انتخاب های شما خواهند بود.

سوالات متداول

1- بهترین رنگ شال کدام است؟

طبیعتا بهترین رنگ شال را استایل شما و رنگ سایر لباس هایتان تعیین می‌کند، اما رنگ های خنثی مانند سفید، مشکی و خاکستری و مشتقات آن ها مانند شیری و استخوانی و طوسی روشن و تیره می‌توانند با اغلب رنگ ها ست شوند و ترکیب مناسبی به وجود بیاورند.

2- آیا می‌توان شال را به صورت اینترنتی خرید؟

بله، یکی از بهترین روش های خرید شال و روسری فروشگاه های اینترنتی هستند که در آن ها می‌توانید نظر مشتریان قبلی را بخوانید و از کیفیت و ماندگاری شال مورد نظر اطمینان حاصل نمایید. 

3- شال مشکی را با چه رنگ مانتویی می‌توان استفاده کرد؟

شال مشکی از پرطرفدارترین و پرکاربردترین رنگ های شال است که تقریبا می‌توان با هر رنگی آن را ست کرد. تنها رنگ های تیره‌ای مانند قهوه‌ای یا سرمه‌ای شاید چندان با شال مشکی جالب به نظر نرسد. اما ترکیب شال مشکی با مانتو و شلوار هایی با رنگ روشن بسیار مناسب است.

شما هم میتوانید نظری در مورد این مقاله بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *